आउँदो बुधबार सार्बजनिक बिदा दिने गृह मन्त्रालयको तयारी !

सोनाम ल्होछार पर्वको अवसरमा बुधबार उन्नाईस तारिखका दिन मनाइने सोनाम ल्होछारलाई सार्वजनिक कार्यक्रम दिन सार्वजनिक निकायको तयारी भइरहेको छ ।ल्होछारले ‘ल्हो’लाई वर्ष वा संवत र ‘छर’ भन्नाले नयाँलाई जनाउँछ। हामीले सोनाम ल्होछार सुँगुर (फाग/द्वा ल्हो) वर्गीकरण अन्तर्गत नयाँ वर्षको अवसरमा खुशी र शुभकामनाको व्यापार गर्नुपर्छ।           तामाङ समुदायका विभिन्न पुस्तक र अन्वेषणमा केन्द्रित हुँदा ‘ता’ ले पोनी र ‘माङ’ले सिपाहीलाई बुझाउँछ। यस अर्थमा, तामाङहरू, अद्भूत पोनी राइडरहरूको स्थानीय क्षेत्र, उनीहरूको साहस, साहस र लड्ने क्षमताका लागि साँच्चै नेपालका साथै विश्वभर प्रसिद्ध छन्।‘ल्होछार’ शब्द ‘ल्हो’ को अर्थ वर्ष वा वर्ष र ‘छार’ वा ‘सार’ को अर्थ नयाँ हो। यस दिन तामाङ समुदायले असाधारण परम्परागत र सामाजिक महत्वका साथ ल्होछार मनाउने गर्दछन् । त्यसैले उत्तरी छिमेकी राष्ट्र चीन लगायत नेपालका अग्ला र बाक्लो बस्तीमा बसोबास गर्ने तामाङ समुदायले यो दिनलाई हर्षोल्लासका साथ मनाउने गर्दछन् ।                                             तामाङहरू विशेष गरी नेपालमा प्रकृतिले माया गर्ने स्थानीय क्षेत्रका रूपमा परिचित छन्। स्थानीय रूपमा आज साना केटीहरूलाई बोलाएर खोप लगाइन्छ। सोनम ल्होछार सार्वजनिक पर्व भएकाले राष्ट्र प्रमुखबाट असाधारण छ ।यो महान इच्छा पठाउन को लागी व्यक्तिहरु को लागी मानक हो, रणनीतिक, प्रभावशाली स्थानहरु। स्थानीय रूपमा ल्होछारलाई ‘ल्हो’ भन्नाले १२ वर्षलाई जनाउँछ। मुसा, गाई, बाघ, बिरालो, बाज, सर्प, पोनी, भेडा, बाँदर, पंक्षी, कुकुर र सुँगुर जस्ता जीवहरूको नाममा यी वर्षको नाम पाइन्छ। बाह्र वर्ग वर्षलाई पनि बाह्र राशिका रूपमा मानिन्छ।

Facebook Comments Box
TOP
Shares